Érzékelés a szaunában – a látvány

Úgy gondolom talán a legfontosabb érzékszervünk a szemünk amely rengeteg információt közvetít az agyba. Rengeteg inger ér minket szerteágazó módon ami a látványhoz, a szemünk közvetítette képhez kapcsolható.
Persze adott a kérdés, hogy egy szaunában, ahol a fény kevés, milyen inger érheti a szemünkön át az agyunkat. Becsukott szemmel a többi érzékszervünk egy picit kiélesedik, de ha nyitva tartjuk a szemünket sok-sok érdekes részlet tárulhat fel elénk.
Mert látványként ott van maga a szauna, annak felépítése, a fa strukturáltsága. És maga a szauna színei is ingert közvetítenek az agyba, hogy a fa világos vagy épp sötét és hogy a pad, a padozat, a falak mennyire harmonizálnak.
Ha a szaunának van ablaka akkor a kinti tájat is figyelhetjük. Az este derengő fényei látszódnak odabentről? Vagy egy tópart, egy erdő van odakinn? Mind leköti a figyelmet a szaunában
De ugyanilyen látványelem maga a kályha, hiszen rengeteg féle felépítésmód akad falra szerelt, vagy álló. A kövek, melyek közt megfigyelhetjük a fűtőszálak izzását, vagy a fatüzelésű kályha ajtaján levő ablakon az odabenn égő fahasábok parázsló és izzó látványát szintén közvetítenek számtalan ingert a szemünkbe.
És nem szabad elfelejtkezni a szaunában használt textiliákról sem. Azokat is meg lehet nézni a program alatt, megfigyelve a színeket, az anyag szerkezetét.

Ha pedig figyelsz, lehet meglátod a szauna díszítőelemeit is, ha gondoltak rá, vagy épp a sötétségből megcsillan a fény a szaunaszellemen, amely vigyáz a a szaunára, a szaunázókra? 🙂