Érzékelés a szaunában – a hallás

Elsőre biztos nehéz meghatározni, hogy a fülünk közvetítette ingerek miért fontos a szaunában. De talán onnan is meg lehet közelíteni a kérdést, hogy a szauna csendje mennyire fontos. Odabenn nincsenek városi zajok, a külvárosi hangok, vagy embertársaink beszélgetése, már ha csendben vannak a szaunázó társaink.
Bár maga a szauna egy csendes környezet mégis megfigyelhető hogy jótékony hatással van ránk szaunázókra akár a csend, akár a zene. Még akkor is, ha a készülődéskor, vagy a szaunázás alatt szól valami olyan zene, ami tetszik, ami kikapcsol, amire szüksége van a lelkünknek, agyunknak, az énünknek. Mindenkire másképp hat a zene, sőt ugyanazon zene is mást vált ki egy-egy emberből így erre nincs univerzális megoldás, de a ráhangolódásban szinte kivétel nélkül segítség.
Alapvetően a szaunában ha nincs hang, akkor is megfigyelhetőek zajok. Először is teljesen hangszigetelt szauna nem sok van, és ha szerencsések vagyunk, a szaunánk odakinn áll akkor beszűrődhetnek kintről hangok. Beszélgetések, vagy ha csend van a természet hangjai, ha erős szél van a fák suhogása, vagy épp egy zúgó patak. Idilli kép! De egy kültéri szauna esetén akár az eső kopogása is behallatszik.
Ami még hangélmény a szaunában maga a szauna működése. Mert a kályha hatására a kövek néha pattognak, a kályhából halk kattanások hallatszanak, a fa égésekor sisteregnek a hasábok. De a jó szaunaélmény kötelező eleme a víz kályhára locsolása, ennek is van hangja, de a leginkább meghatározó maga a gőz sistergése.
Figyeljünk mindig a hangokra is a szaunában, mert egy újabb élményt adnak a megfigyeléseink.